sobota, 26 stycznia 2013

Symbolika prezentów


Mówi się, że to oczy są zwierciadłem duszy. Ale upominki również mogą nam powiedzieć prawdę o drugim człowieku. Prezenty mają swoje znaczenie i symbolikę. To, jaki podarunek wręczamy świadczy o nas i może zdradzić drugiej osobie nasze uczucia i zamiary. Oznacza to również, że obserwując jakie prezenty dostajemy od innych, możemy się dużo o nich dowiedzieć. Dlatego warto znać symbolikę prezentów i zwracać uwagę na to, czym nasi znajomi nas obdarowują. 


Kwiaty 

W naszej kulturze kwiaty są prezentem klasycznym. Najczęściej wręcza się je osobie płci przeciwnej. Oznaczają uprzejmy gest i mogą być podarunkiem bez okazji. Stanowią dobrze widziany dodatek do prezentów imieninowych lub urodzinowych, szczególnie dla osób starszych. Czasami jednak kwiaty mogą oznaczać więcej, niż tylko chęć sprawienia drobnej przyjemności drugiej osobie. Czerwone róże wręczane przez mężczyznę mogą być symbolem gorącego uczucia, szczególnie gdy jest ich ogromny bukiet. 

Zestaw "Relaks z książką"

Książki, płyty

Bardzo dobry pomysł na prezent, jeżeli wiemy, czym dana osoba się interesuje. Dlatego trafiony prezent książkowy oznacza, że ktoś naprawdę Cię lubi, potrafi słuchać tego, co mówisz, a potem jeszcze wkłada trochę trudu w wyszukanie odpowiedniego do Twoich zainteresowań upominku. Gratulujemy wspaniałego przyjaciela! 

Przydatny i praktyczny prezent 

Może to być kalendarz, albo przedmiot do kuchni czy do mieszkania. Najczęściej takie upominki wręczają osoby, które dobrze Cię znają i wiedzą czego potrzebujesz. W ten sposób okazują swoją troskę o Ciebie. Jeżeli jednak podarunek nie pochodzi od bliskiego przyjaciela, a jest trafiony, zastanów się! Ktoś musiał zadać sobie trochę trudu, żeby wybadać czego Ci potrzeba. Może chce zacieśnić Wasze relacje. 

"Onyks fasetowany z gwiazdką"

Biżuteria 

To z reguły drogi prezent. No i wymaga znajomości gustu osoby, którą się obdarowuje. Jeśli dostałaś biżuterię od mężczyzny, to znaczy że bardzo mu się podobasz, docenia Cię i jest zaangażowany. Jeśli od kobiety – lubi Cię, a Wasza znajomość dużo dla niej oznacza. 

Prezent „bibelot” 

Jeżeli nie jesteś znanym w całej okolicy fanem bibelotów i niepraktycznych prezentów w postaci figurek, pudełeczek i ozdóbek różnego rodzaju, a mimo wszystko dostałeś taki prezent, to jedno jest pewne. Ktoś nie wiedział, co Ci kupić. Najprawdopodobniej wszedł do sklepu z podarunkami i wybrał pierwszą rzecz z brzegu. A może nawet poszperał trochę, ale z pewnością nie zna Cię dobrze i raczej nie chce tego zmieniać. No chyba, że sam jest wielbicielem bibelotów i ma w zwyczaju obdarowywanie takimi prezentami wszystkich znajomych. 

Kosmetyki 

To wbrew pozorom trudny prezent i raczej osobisty. Ciężko kupić kosmetyki tak, aby nikogo nie urazić. Albo ktoś musi Cię dobrze znać, albo skorzystać z czyjejś pomocy. Prezent kosmetyczny sugeruje, że ktoś chce się o Ciebie zatroszczyć. Otrzymany od kobiety może być wyrazem sympatii. Natomiast jeżeli wręcza go mężczyzna, nie miej złudzeń. Po prostu nie wiedział, co Ci kupić. 


Zestaw "Słodkie chwile"

Delikatesowy podarunek

Upominek w postaci czekoladek lub alkoholu również należy do klasyków. I do standardów, które kupujemy, gdy nie mamy pojęcia co wręczyć na prezent. To tak zwany podarunek bezpieczny – nikogo nie urazi i nic nie sugeruje. Ot tak - miły prezent dla bliskiej osoby. 


5 komentarzy:

 1. Lubię praktyczne prezenty, ale im jestem starsza tym bardziej kocham te jedyne, te zrobiona, choćby skromne, ale z serca płynące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda! Prezenty samodzielnie zrobione są najbardziej cenne, bez względu na to czym są. Podarunkiem jest czas, który ktoś zainwestował, żeby nas uszczęśliwić:)

   Usuń
 2. Ja także cenię sobie prezenty, w przygotowanie których ktoś wkłada serce. Ale najbardziej cieszę się z tego, że najbliżsi potrafią obserwować mnie każdego dnia i wiedzą co sprawi mi radość.

  OdpowiedzUsuń
 3. moim zdaniem prezent jak prezent,ale ręcznie robiona kartka, zwłaszcza skomplikowana to prawdziwy dowód sympatii :), tym bardziej, że zbliżają się walentynki <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja na prezent kupuję zawsze coś wyjątkowego. Ostatnio np. zdecydowałem się na rzeczy od woodworld. Mają naprawdę szeroki wybór i uważam, że rewelacyjnie to działa. Dzięki tej stronie udało mi się znaleźć prezenty nie tylko dla braci, ale także dla kuzynek. To naprawdę fajna sprawa ;)

  OdpowiedzUsuń