czwartek, 24 stycznia 2013

Karnawał - bawicie się?


Po pracowitych Świętach Bożego Narodzenia przychodzi czas na największą zabawę w roku – Sylwester! Rozpoczyna on okres karnawału trwający aż do Ostatków, czyli wtorku poprzedzającego Środę Popielcową i początek Wielkiego Postu. Samo słowo „karnawał” pochodzi od włoskiego „carne vale”, które tłumaczono jako „pożegnanie mięsa”. Może brzmi mało zabawowo, ale dawniej chodziło przecież o to, aby nacieszyć się swobodą, również kulinarną, przed postem, w którym tańce, obfite uczty i hulanki były obyczajowo zakazane. 

A dziś? Czy potrzebujemy dziś karnawału, czasu przeznaczonego na zabawę? Przecież bawimy się cały rok! Nie ograniczają nas obyczajowe normy, w których przebieramy w zależności od przekonań, albo widzimisię. Nie ogranicza nas pogoda, albo czas zbiorów na polu. Może niektórych sesja, ale ta akurat z reguły wypada idealnie w karnawale (wiadomo, student ma zawsze najgorzej). Nie ogranicza nas nic. Możemy bawić się do woli! 

Bawicie się? Macie jeszcze siłę? Bo ja, po zabieganym grudniu, świątecznym szaleństwie i imprezowym sylwestrze, mam wrażenie, że magia karnawału jakoś przestała do mnie docierać. Śnieg za oknem, grypa w powietrzu, stos rzeczy do zrobienia na biurku… jestem za tym, żeby w tym roku przełożyć karnawał na maj. Albo na sierpień nawet! Będzie ciepło, jasno, przyjemnie… A teraz zamiast się bawić, odpocznijmy sobieJ:) Przy kubku ciepłej herbaty albo grzanego wina.

3 komentarze:

 1. W tym roku zdecydowanie karnawał na spokojnie. Imprezowanie nie oznacza zabaw do białego rana, spotkania ze znajomymi i wieczory w domowym zaciszu w zupełności nam wystarczą.

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo fajny blog, na pewno zajrzę na niego jeszcze nie raz :)

  zapraszam na mojego bloga kulinarnego : http://wybuchowakuchnia.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekujemy:) a co Ci sie podoba najbardziej? Bedziemy wdzieczne za podpowiedz.
   Z checia odwiedzimy Twojego bloga:)

   Usuń