środa, 30 stycznia 2013

Prezent w tradycji Feng Shui

iStockPhoto.com
Każda kultura ma swoje własne tradycje i przesądy. Uczymy się ich od dziecka i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie mają dla nas znaczenie. Dopiero jak zetkniemy się z odmienną kulturą możemy wyłapać różnice i zauważyć u innych przesądy, które nam nigdy nie przyszłyby do głowy. Takie przesądy mogą dotyczyć również prezentów. Dlatego jeśli zamierzamy obdarować kogoś z kręgu kultury chińskiej, albo po prostu wielbiciela Feng Shui, pamiętajmy o paru istotnych zasadach.

Po pierwsze, nie kupujmy czerwonych kwiatów! W kulturze zachodniej czerwone kwiaty, zwłaszcza róże, symbolizują miłość i gorące uczucie. Dla Chińczyków czerwony i biały to kolory śmierci, a do tego kwiat z kolcami może przyczynić się do rozpadu relacji. W tradycji Feng Shui miłość wyrażana jest przez różowe róże bez kolców.

Po drugie, unikajmy wręczania zegarków. Wszelkiego rodzaju czasomierze symbolizują bowiem przemijanie życia. Taki prezent oznacza, że życzymy drugiej osobie szybkiej starości i co gorsza – śmierci. Podarunek tego rodzaju na pewno nie należy do przyjemnych.

Po trzecie, nie kupujmy przedmiotów, które mają ostre krawędzie. Noże, nożyczki, albo inne ostro zakończone przedmioty mogą doprowadzić do zerwania relacji między przyjaciółmi i nie wróżą niczego dobrego.

Jak widzicie, wiele prezentów może powodować nieprzyjemne skutki dla obdarowanego. Na szczęście istnieje sposób na odwrócenie niekorzystnego wpływu upominków. Można za nie zapłacić temu, kto prezent wręcza symboliczną monetą. Wtedy przedmiot o złej aurze zostaje zakupiony, a nie wręczony i nie trzeba się obawiać jego szkodliwego oddziaływania.

Prezent dla wielbiciela Feng Shui pakujemy w czerwony papier, albo inny kojarzący się z dobrymi życzeniami: żółty, złoty, pomarańczowy.

2 komentarze:

 1. Wiedziałam, że biały to dla Chińczyków kolor śmierci, ale że czerwony? Ciekawe :) Jestem pełna podziwu tych informacji, które wyszukujecie i tu opisujecie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My też nie wiedziałyśmy, że są tak duże różnice kulturowe i to, co u nas oznacza miłość u innych może oznaczać śmierć...

   Dziękujemy za komentarz:)

   Usuń