środa, 6 marca 2013

Co mówią kwiaty


Kwiaty są prezentem, który ucieszy każdą kobietę (albo prawie każdą) i niejednego mężczyznę. W naszej kulturze stały się jednym z najczęstszych podarunków. Można je wręczyć prawie na każdą okazję i pasują praktycznie do każdej osoby. Wyrażają szacunek, wdzięczność, przyjaźń, miłość… Dobrze dobrany bukiet kwiatów może stanowić niezobowiązujący prezent, a może też oznaczać znacznie więcej niż najpiękniejsza biżuteria, czy perfumy. 

Powszechnie wiadomo, że czerwone kwiaty, a w szczególności róże, symbolizują gorące uczucie. Białe kwiaty są symbolem niewinności, a różowe przyjaźni. Dawniej kwiaciarki potrafiły pisać listy za pomocą mowy kwiatów wyrażając w skomplikowanych bukietach zawiłe uczucia. Dziś na kwiaty nie zwracamy już takiej uwagi. Może szkoda, bo skoro tak często wykorzystujemy je jako prezent, powinniśmy wiedzieć, co w naszej tradycji oznaczają. 


Kwiaty w pąkach i jasnych kolorach są symbolem kobiecości. Te rozwinięte i w ciemnych kolorach oznaczają męskość. Poza tym w mowie kwiatów bardzo istotne są kolory. Czerwony wyraża miłość, różowy przyjaźń i sentyment, żółty zazdrość, biały niewinność, a fioletowy smutek. Kwiatami piękności są dalie. Przyjaźń oznaczają bratki i lewkonie, a szarotki i lilie są kwiatami niewinności. Dobrze znana róża symbolizuje wielką miłość, ale kwiatem zmysłowości jest jaśmin, a namiętności irys. Niezapominajki oznaczają dozgonną pamięć, a fiołki skromność. Podarowanie goździka jest symboliczną formą pocałunku… 


Znając mowę kwiatów możemy stworzyć bukiety, które w pełni będą wyrażały nasze uczucia. Najlepszy bukiet miłosny będzie się składał z akacji, jaśminu i hiacyntu, a dla młodych zakochanych będą to konwalie, stokrotki i fiołki. Tulipany możemy wręczyć komuś, kogo szanujemy, a storczyki osobom podziwianym. 

Mamy nadzieję, że tekst przyda Wam się szczególnie, gdy będziecie wybierać kwiaty na nadchodzący Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn, który jest zaraz po nim.


1 komentarz:

  1. Przyda się szczególnie jednemu takiemu ten tekst :P Generalnie - i tak mężczyźni raczej wybierają kwiaty, które na oko im się podobają i ja raczej nie przywiązuję wagi do tego "co mówi konkretny kwiat", którego właśnie dostałam. Ważne, że w ogóle ktoś o mnie pomyślał :) Aczkolwiek post interesujący!

    OdpowiedzUsuń