poniedziałek, 10 grudnia 2012

Prezent też może być EKO

Trend EKO wciąż jest bardzo popularny, ale kiedy przychodzą Święta i Gwiazdka, to jakoś o nim zapominamy. Pewnie dlatego, że w Boże Narodzenie nikt nie lubi się ograniczać. Cały rok oszczędzamy papier, energię, wodę... w Święta chcemy zaszaleć! Tylko, czy naprawdę warto, skoro EKO prezenty też mogą być wykwintne, a do tego bardzo eleganckie? Zobaczcie sami!

Prezent nie musi być zapakowany w ogromne ilości świątecznego papieru, aby wyglądał ładnie i luksusowo. Czasami papier bez nadruku z ładną wstążką nadaje więcej stylu niż kolorowe Mikołaje i gwiazdki. Zamiast wstążki możecie też użyć rafii. 

Do pakowania i ozdabiania prezentów warto wykorzystywać naturalne dekoracje. Nie ma przecież niż bardziej świątecznego niż cynamon, suszone jabłka albo pomarańcze! Takie ozdoby są ekologiczne, a do tego przepięknie pachną:)Na koniec jeszcze parę wskazówek na ekologiczne Święta:


 1. Kupuj prezenty o małym wpływie na środowisko (mało opakowane, lokalne, w formie kuponów lub biletów). 
 2. Na prezenty wybieraj produkty ekologiczne, np spożywcze albo odzieżowe. Nie kupuj nieprzydatnych bibelotów, ale prezenty praktyczne.
 3. Pakuj prezenty ekologicznie, w papier bez nadruków albo torebki wielokrotnego użytku. 
 4. Wykorzystuj wielokrotnie opakowania prezentowe. 
 5. Wysyłaj kartki elektroniczne.
 6. Nie kupuj plastikowych choinek, albo wykorzystuj je wielokrotnie. Nie wyrzucaj po pierwszych Świętach!
 7. Nie wyrzucaj niechcianych prezentów, przekaż je tym, którym mogą być potrzebne. 
Mam nadzieję, że mój dzisiejszy post pomoże Wam przygotować EKO prezenty na Święta. A może jeszcze jakiś porad brakuje? Piszcie mi o tym!

2 komentarze:

 1. Prezent można też zapakować w materiał (ozdobiony świątecznie, albo jednolity). Można go później wykorzystać do czegoś innego albo zapakować prezent w kolejnym roku. Materiału nie da się przylepić taśmą klejącą, więc polecam szeroką wstążkę, która przytrzyma końce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kilka lat temu moja mama uszyła dla całej rodziny worki na prezenty. Każdy z nich ozdobiła i podpisała haftem z imieniem. Teraz co roku znajdujemy prezenty pod choinką zapakowane w te woreczki. Nie ma sterty papierów do sprzątania, resztek taśmy klejącej, nikt nie mocuje się z supłami na wstążkach. Polecam!

  OdpowiedzUsuń